Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

B L E A C H I N G

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, fizyolojik olarak koyu renkli dişlerin veya zaman içerisinde çevresel etkenlere bağlı olarak renkleri değişmiş koyulaşmış dişlerin özel beyazlatma jelleri sürülerek renklerinin birkaç ton açılması işlemidir. Dişler zamanla yetersiz ağız bakımı, sigara, çay, kahve, renkli meyve suları, kırmızı şarap, renkli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi, çocuklukta kullanılan bazı antibiyotikler gibi etkenlerden dolayı renk değiştirirler.

Diş beyazlatma işleminden önce diş taşları ve lekeler temizlenerek öncelikle hastaya temiz bir ağız sağlanır. Daha sonra beyazlatma işlemi uygulanarak  dişler beyazlatılır ve hastaya daha temiz, daha bakımlı kendine güven sağlayan beyaz bir gülümseme kazandırılır.

2 çeşit beyazlatma yöntemi vardır. Bunlar evde uygulanan beyazlatma ve kliniklerde uygulanan beyazlatma yöntemidir. Beyazlatmanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak, mevcut beyazlığı pekiştirmek için klinik beyazlatma uygulamasını takiben hekim tarafından hazırlanan plaklarla ve beyazlatıcı tüplerle evde de yapılmasını önermekteyiz. Hastanın hekim kontrolü olmadan hazır satılan plak ve beyazlatma ilaçları ile evde beyazlatma yapması diş ve diş eti için riskli ve kesinlikle bunu önermiyoruz. Ofis tipi beyazlatmalar diş hekimi kontrolünde klinikte uygulandığı için en güvenli yöntemdir. Hastanın dişeti ve yumuşak dokularını koruma amaçlı özel bir jel sürüldükten sonra diş mine yüzeylerine bleaching(beyazlatma) ilacı uygulanır ve lazerle aktive edilir.

Beyazlatma işleminden sonra asitli içecekler, sigara, tetrasiklin içerikli ilaçlar, kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini arttıracağı için kahve, sigara ve şarap ise renklendirici olduğu için önerilmemektedir. Diş beyazlatmanın kalıcı bir yan etkisi yoktur. Beyazlatma işlemi uygulaması esnasında ve uygulandığı gün dişlerde hassasiyet ve hafif ağrılar görülebilir. Bu hassasiyet kalıcı değildir, birkaç gün içinde kaybolur.