Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma, fizyolojik olarak koyu renkli dişlerin veya zaman içerisinde çevresel etkenlere bağlı olarak renkleri değişmiş koyulaşmış dişlerin özel beyazlatma jelleri sürülerek renklerinin birkaç ton açılması işlemidir. Dişler zamanla yetersiz ağız bakımı, sigara, çay, kahve, renkli meyve suları, kırmızı şarap, renkli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi, çocuklukta kullanılan bazı antibiyotikler gibi etkenlerden dolayı renk değiştirirler.

Diş beyazlatma işleminden önce diş taşları ve lekeler temizlenerek öncelikle hastaya temiz bir ağız sağlanır. Daha sonra beyazlatma işlemi uygulanarak  dişler beyazlatılır ve hastaya daha temiz, daha bakımlı kendine güven sağlayan beyaz bir gülümseme kazandırılır.

İki çeşit beyazlatma yöntemi vardır. Bunlar evde uygulanan beyazlatma ve kliniklerde uygulanan beyazlatma yöntemidir. Beyazlatmanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak, mevcut beyazlığı pekiştirmek için klinik beyazlatma uygulamasını takiben hekim tarafından hazırlanan plaklarla ve beyazlatıcı tüplerle evde de yapılmasını önermekteyiz. Hastanın hekim kontrolü olmadan hazır satılan plak ve beyazlatma ilaçları ile evde beyazlatma yapması diş ve diş eti için riskli ve kesinlikle bunu önermiyoruz. Ofis tipi beyazlatmalar diş hekimi kontrolünde klinikte uygulandığı için en güvenli yöntemdir. Hastanın dişeti ve yumuşak dokularını koruma amaçlı özel bir jel sürüldükten sonra diş mine yüzeylerine bleaching (beyazlatma) ilacı uygulanır ve lazerle aktive edilir.

Beyazlatma işleminden sonra asitli içecekler, sigara, tetrasiklin içerikli ilaçlar, kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini arttıracağı için kahve, sigara ve şarap ise renklendirici olduğu için önerilmemektedir. Diş beyazlatmanın kalıcı bir yan etkisi yoktur. Beyazlatma işlemi uygulaması esnasında ve uygulandığı gün dişlerde hassasiyet ve hafif ağrılar görülebilir. Bu hassasiyet kalıcı değildir, birkaç gün içinde kaybolur.

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan bireylere dişin bütünlüğüne zarar vermeden uygulanan kozmetik bir işlemdir. Yıllar içinde çeşitli nedenlerle (gıda boyaları, ilaçlar vb.) renk değiştirmiş olan dişler ya da kişinin doğal diş rengi, basit bir oksijenasyon işlemi ile bir kaç ton açılarak güzel bir gülüş elde edilebilir. Diş beyazlatma işlemi dişlere ve çevre dokulara zarar gelmemesi için kesinlikle profesyonel hekim kontrolü altında uygulanmalıdır.

Beyazlatma işlemi farklı şekillerde uygulanabilir

* Ev Tipi: Diştaşı temizliği ve polisaj işlemini takiben ağızdan alınan basit bir ölçü üzerinde hazırlanan kişiye özel plaklar yardımıyla evde uygulanır. Plastik plaklar, içerisine konulan beyazlatıcı jellerle birlikte (jelin konsantrasyonuna bağlı olarak) ortalama 1-5 saat ağızda tutularak yaklaşık 4-10 günde ideal bir beyazlık elde edilir.

* Ofis Tipi: Hekim koltuğunda yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede, özel bir ışık kaynağı veya laser yardımıyla dişler beyazlatılır. Dişler cilalanıp temizlendikten sonra hekim gerekli izolasyonları yaparak diş üzerine beyazlatma jelini sürer ve 15 dakikalık ışık aktivasyonu ile dişler beyazlatılır. Renklenmenin şiddetine göre 1 ila 4 seans uygulama tekrar edilir.

* Tek diş beyazlatma: Renkleşmiş dişlerin varlığı önemli bir estetik problemdir. Kanal tedavili dişlerin renklenmesinde pulpa odasında bırakılmış ölü pulpa dokusu, kanal dolgu maddeleri, travma sonrası kanama ve bazı ilaçlar gibi bir çok faktör rol oynar. Bu kalıntılar, bakterilerle birlikte dişteki dentin kanallarına nüfuz ederek dişin renklenmesine neden olurlar. Bu tip renklenmiş ölü dişlere uygulanan beyazlatma işlemi, dişin sert dokularını koruyan basit, etkili ve ucuz bir tekniktir. Bu teknikte uygun beyazlatma ajanı dişe aynı anda hem içten hem de dıştan uygulanır. Böylece 3-4 gün kadar kısa bir sürede herhangi bir yapay restorasyona gerek olmaksızın hastanın kendi dişini kullanması sağlanır.