Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

Estetik Diş Hekimliği

Porselen Lamina Restorasyonları

Porselen laminalar, doğal dişlerin sadece ön yüzlerinde yapılan küçük düzeltmeler sonrasında diş yüzeylerine özel bağlayıcı ajanlarla yapıştırılan ince tırnak kalınlığında porselen plakalardır. Dişlerin sadece ön yüzlerinden çok az (0,3-0,5 mm.) kesim yapılarak uygulandığından sağlıklı diş dokusunu koruyan konservatif bir yöntemdir. Bu yöntemle yaklaşık 2 haftalık bir sürede ideal bir gülüşe kavuşmak mümkündür. Bu amaçla kullanılan porselenler özel olarak hazırlanan güçlendirilmiş sistemlerdir. Ön bölgede estetik problem oluşturan aşınmış dişler, mine defektleri, kırılmış dişler, diş aralıkları ve beyazlatma ile giderilemeyen ileri renkleşme problemleri porselen lamina restorasyonları ile düzeltilebilmektedir.

Zirkonyum Kuronlar

Zirkonyum metali diş hekimliğinde zirkonyum oksit formunda altyapı materyali olarak son 20 yıldır kullanılmaktadır. Kırılma direnci çok yüksek bir malzeme olması zirkonyumun hem tek kronlarda hem de köprü restorasyonlarında güvenle kullanımını mümkün kılmıştır. Zirkonyum altyapılar diş renginde ve ışık geçirgen oldukları için doğal diş görünümünde çok estetik restorasyonların yapımına imkan tanırlar. Diş eti kenarında gri renkleşme yapmazlar, korozyona uğramazlar ve ayrıca metal destekli porselenlerde alt yapı malzemesi olarak kullanılan nikel alaşımına alerjisi olan hastalar için de güvenli bir çözüm oluştururlar. Son yıllarda geliştirilen CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım ve üretim) prensibi ile işlenen zirkonyum kronlar gerek dayanıklılık, gerek dişe uyum, gerekse estetik açıdan ideal sonuçlar verirler.

Kompozit Veneer (Bonding)

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.  Kompozit Veneer (Bonding) uygulanan dişlerde renk değişimi ancak normal dişler kadardır. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.
Hastalar bu tedaviden sonra çok sert nesneleri ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.