Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

İmplantoloji

İmplant, kaybedilen dokuların yerine yerleştirilen ve bu dokuların görevini yapan yapay malzemedir. Ağız içinde kaybedilen dişlerin köklerinin yerine yerleştirilen titanyum vidalara dental implantlar denir. Dişler bu yeni kökler üzerine sabitlenir. Dental implantlar kaybedilen dişlerin yerini aldığından hastaların yeme, içme, konuşma ve gülme gibi estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurlar. İmplantlar günümüzde diş eksikliğinin tamamlanmasında kullanılan en güvenli tedavi şeklidir.

İmplant tedavileri ile tek bir dişin veya çenedeki bütün dişlerin tamamlanması mümkündür. Yapılan çalışmalar ve pratik tecrübeler implantı destekleyecek yeterli yoğunlukta, sağlıklı çene kemiği ve dişeti varlığında implantların en iyi şekilde amaca hizmet ettiğini göstermiştir.

 
İmplantlar genel sağlık durumu iyi olan 18 yaşını bitirmiş her hastaya uygulanabilir. Tek diş implantları bir dişini kaybetmiş ve sağlam dişlerini kestirmek istemeyen genellikle genç hastalar için ideal bir tedavi şeklidir. Daha yaşlı hastalarda ise dişlerin tamamı veya büyük çoğunluğu kaybedilmiş olduğundan çoklu implantlar kullanılarak hastaların hareketli protez (damak) kullanımına geçmeleri önlenebilir. Böylece dişsiz hastalarda da implantlarla desteklenen daha tutucu protezler ya da tamamen sabit yapıştırılan köprüler kullanma şansı yaratılmış olur.

Uygulama Aşamaları

Öncelikle hastanın, implant tedavisi planlanan bölgesinde yeterli kemik varlığı klinik ve radyografik olarak değerlendirilir. Genel olarak implantlar muayenehane koşullarında ve lokal anestezi altında uygulanmaktadır. İşlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanarak uygun çapta ve boydaki implant çene kemiği içerisine cerrahi olarak yerleştirilir. İşlem sonrası diş eti dikilerek implantın üzeri kapatılır. İmplantın kemikle ideal bir bağlantı sağlayabilmesi için kemik yapısına bağlı olarak yaklaşık 2-6 ay arası bir süre beklenir.

Zamanı geldiğinde implantın üzeri açılarak, bu bölgedeki dişetini hazırlamak amacıyla implantın üzerine iyileşme vidası yerleştirilir. Yaklaşık 1 hafta kadar beklenip ölçüler alınır. Laboratuvarda protezler hazırlanarak implantların üzerine sabitlenir.

İşlem sırasında ve sonrasında oluşabilecek rahatsızlıklar

İmplantın cerrahi olarak uygulanması sırasında, uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapıldığından, hasta işlemler sırasında rahatsızlık hissetmez. İşlemden sonra oluşabilecek rahatsızlık basit bir diş çekimini takiben gözlenen hafif ağrı ve şişlik benzeri tarzdadır. İşlemi takip eden 1-2 günlük sürede alınacak ağrı kesici tabletler olası rahatsızlıkları gidermede yeterlidir.

 Diş implantlarının avantajları

1.Köprü  yapmak için dişlerin kesimine gerek yoktur.
2.Diş, diş eti ve çene kemiğine zarar vermeden diş eksiği tamamlanarak orijinal dişlere sahip olunmuş olunur.
4.Gerçek diş gibi ağızda çiğneme fonksiyonu sağlarlar.
5.İleri yaşlarda tüm dişlerini kaybetmiş hastalar takma dişlerini kullanmakta zorlanırlar. Aşırı eriyen çene kemikleri bu protezlerin kullanımını zorlaştırır. Bu durumlarda alt ve üst çenede uygun bölgelere yerleştirilen birden çok implanttan destek alan protezler hastalar tarafından daha kolay kullanılır. Sosyal toplum içinde bu hastalar protezleri hareket etmediği için konuşma, yemek yeme ve içme fonksiyonlarını daha konforlu yaparak rahat ederler. Ayrıca hareket etmeyen bu protezler hastanın psikolojisini de olumlu yönde etkilerler.

İmplant Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.Diyabet, kalp, tansiyon, eklem ve böbrek hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklar için hastanın tıp doktoru ile konsültasyon yapılmalıdır.
2.Ağız bakım alışkanlığı olmayan, diş eti hastalıkları, çene kemiği erimeleri, diş çürükleri bulunan kişilere öncelikle bu tedavilerin sağlanması ve sağlıklı ağız ortamı oluştuğuna inanıldıktan sonra implant yapılmasına karar verilmelidir.
3.İmplant için doğru kemik bölgesinin seçilmesi yapılacak implant bölgesindeki damarlar ve sinirlerin doğru değerlendirilmesi çok önemlidir.
4.İmplantı desteklemeyecek ya da besleyemeyecek çene kemiği ve diş eti dokularına gerekli ise yan tedaviler uygulanmadan implant uygulamasından kaçınılmalıdır.
5.İmplantın doğru yerleştirileceği çene kemiği bölgeleri Panaromik, MR, CT yada üç boyutlu görüntüleme teknikleri ile sıkı bir şekilde değerlendirilerek en uygun bölge seçilmeli ve bu konuda hastaya mutlaka bilgi verilerek onayı alınmalıdır.
6.Bulaşıcı hastalıklar, kan ve idrar tahlillerindeki bazı değerler implant yapılmasını engelleyebilir.