Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

Dolgu ve Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler

 

 

Dolgu sonrası dikkat edilecekler

 1.Kompozit dolgular yapıldıkları andan itibaren yemek yenebilecek sertliğe ulaşırlar. Bu yüzden  hemen yemek yenmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat dolgu sırasında genel olarak lokal anestezi uygulanmaktadır, bu uyuşukluk geçene kadar dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimalinden dolayı yemek yenmemelidir. Eğer lokal anestezi uygulanmadıysa kinikten çıktığınız andan itibaren  bu dolgularda hiçbir ekstra kısıtlama yoktur.

 2.Diş dolgusu sonrası uyuşukluğun geçip geçmediğini kontrol etmek için asla dişlerinizle dudağınızı ya da dilinizi hafifçe de olsa ısırarak kontrol etmeyiniz. Fark etmeden kendinize zarar verebilirsiniz. Uyuşukluk durumunu, parmağınızla dudağınıza dokunarak test edebilirsiniz.  Anestezinin geçme süresi kişiden kişiye göre değişmektedir.

 3.Dolgu yapılmış bir dişinizle her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak,  herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak gibi  sıra dışı kuvvetlerden kaçınınız. Doğal dişlerinize bile uygulamamanız gereken bu kuvvetler diş dolgusu yapılmış dişlerinize önemli zararlar verebilir.

 4.Amalgam diş dolgusu kullanımı çok azalmış olsa da bazı özel durumlarda halen alternatifi olmayan ve güvenle kullanılabilen bir dolgu türüdür. Amalgam dolgu yemek  yenebilecek sertliğe 2 saatte ulaşmakta ve tam sertliğe 24 saatte ulaşmaktadır. Bu sebeple eğer ağzınıza amalgam dolgu yapıldıysa 2 saat hiçbir şey yememeniz, 24 saat boyunca sert gıdaları çenenizin dolgu yapılmamış diğer yarısıyla yemeniz gerekmektedir.  Yine uyuşukluk geçinceye kadar dil, yanak, dudak gibi yumuşak dokulara zarar verebileceğinden dolayı yemek yememeniz ve çok soğuk ve sıcak içecekleri içmemeniz gerekmektedir.

 5.Dişin canlı dokusuna yani sinirlere çok yakın bir dolgu yapılmışsa 3 haftaya kadar süren soğuk ve sıcak hassasiyeti olması normaldir. 3 hafta içerisinde hassasiyet yavaşça azalacak ve geçecektir.  Eğer geçmiyorsa hekiminizle iletişime geçiniz.

 6.Diş dolgusu yapıldıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde gerek diş etinden gerekse operasyon yapılan dişten kaynaklanan ağrılar için hekim tarafından önerilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Dolgu yapıldıktan sonraki günden itibaren halen ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa en kısa zamanda hekiminizle iletişime geçiniz.

 Kanal Tedavisi sonrası dikkat edilecekler

 1.Kanal tedavisi yapılan dişinizin kök ucunda sinir bağlantılarının koptuğu bölgede hafif bir ödem ve yara alanı oluşur. Bu sebeple ilk hafta dişinizin üzerine bastıkça ağrı olması normaldir. 1 hafta içerisinde bu ağrı gittikçe azalacak ve geçecektir.

 2.Kanal tedavisi bazı durumlarda 2-3 seans sürebilmekte,  ara seanslarda 1 saatte sertleşen geçici dolgu yapılmaktadır.

 3.Geçici dolgu yapıldıysa kalıcı dolgu yapılana kadar yine çenenizin diğer bölümünü kullanın. Geçici dolgular sertleştiklerinde bile kolay aşınabilen, kırılabilen ve düşebilen maddelerdir. Bu maddeler kendileri kırılırken etrafındaki diş dokusu çok incelmişse dişi de kırabilmektedirler.

 4.Kanal tedavisi yapılmış dişinizle asla fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak vb.  sıra dışı kuvvetler uygulamayın. Bu tarz sıra dışı kuvvetler sağlıklı bir dişi kırabildiğinden daha kolay bir şekilde kanal tedavili dişinizin kırılabileceğini unutmayınız.

 5.Geçici dolgu yapılmış ve ağrınız bütünüyle geçmişse asla tedaviyi aksatmayınız. Ağrısı geçtiği için tedavisi yarım bırakılmış bir çok diş hastanın ihmali nedeniyle birkaç ay sonra çekilmek zorunda kalınmaktadır. Ağrının geçmiş olması hiç bir zaman tedavinin tamamlandığını göstermez. Kanal tedavisi tamamlansa bile üzerine kalıcı dolgu yapılmayan bir dişin bir kaç ay sonra çok daha büyük bir sorun yaşatabileceğini ve kaybedilebileceğini unutmayınız.

 6.Bazı durumlarda kanal tedavisine başlanan dişinizin kök ucunda iltihabi kitleler olabilir. Bu iltihabi kitle orada kronik şekilde duruyor ve size hiçbir rahatsızlık vermiyor olabilir. Fakat kanal tedavisine başlayıp oraya çeşitli antiseptik maddeler uygulandığında orada kronik şekilde duran(uyuyan) iltihap kitlesi akutlaştırmış yani uyandırılmış olabilir. Bu tarz durumlarda yüzünüzde veya dişin olduğu bölgede şişlik, ağrı gibi durumlar oluşur. Hekiminizin tavsiye ettiği ilaçları kullanmalı, ağrı geçmiyorsa hekiminize başvurmalısınız.

 7.Kanal tedavisi oldukça uğraş gerektiren bir tedavi şekli olup hekiminizin size ve dişinize verdiği önemin göstergesidir. Dişinizi çekip yerine  köprü ya da implant yapılması çok daha kolay işlemlerdir. Kanal tedavisi başarılı yapılmış bir dişin ömür boyu ağızda kalması hedeflenmektedir. Fakat bazen dişin köklerinin aşırı derecede eğri olması, temizlenmesi imkansız  yan kanalların olması, hiçbir antiseptik maddeye cevap vermeyen bazı bakteri türlerinin varlığı, kök ucunda oluşmuş çok büyük iltihabi kitleler ya da kanal tedavisi yapılan dişte dolgu ve kaplama yapılabilecek kadar diş dokusunun kalmadığı durumlarda maalesef tedavi başarısız olabilmektedir.