Tel: +90-212-679 61 61
      +90-212-582 12 93

Diş Fırçalama

 

* Fırçanızı 45 derecelik açıyla diş ve dişeti bileşimine yerleştirin. Fırçanızı, kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirin. Bu hareket, dişeti hizasında ve diş arasında oluşan bakteri plağının temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı hareketi her dişin üzerinde en az 5 kere tekrarlayın.

* Küçük dairesel hareketlerle, alt ve üst dişlerinizin dış yüzeylerinde oluşan bakteri plağını temizleyin.  Alt ve üst dişlerinizin iç yüzeylerini de aynı yöntemle temizleyin.

* Ön dişlerinizin arka yüzeylerini de fırçanızı dik tutarak aynı dairesel hareketlerle temizleyin. Fırçanızın kıllarını diş-dişeti birleşiminde ve diş aralarında hissettiğinizden emin olun.

* En arkadaki dişleri temizlemek için fırçanızın uç kısmındaki uzun kıllarını kullanın.

* Alt ve üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerini, fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizleyin. En arkadaki dişlere de ulaşıp temizlemeyi ihmal etmeyin.

* Bakterilerin çoğu dil üzerinde birikmektedir. Ağız kokusunu gidermek için, dişleri fırçaladıktan sonra dili de yukarıdan aşağıya süpürme hareketi ile fırçalayın.

* Kuron köprü protezleri genellikle klasik ağız bakımı prosedürlerine ilave bir uygulama gerektirmezler. Gerekli durumlarda köprü altında kalan boşlukların temizlenmesi amacıyla ağız duşlarından veya arayüz fırçalarından faydalanılabilir.

* Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ile yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla protezler temizlenmektedir. Eğer protez temizleme ajanı mevcut değilse diş fırçası ya da protez fırçası ile protez temizlenebilir.

* Bunun yanında bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez temizlenip yerine takılabilir. Ancak total protezlerde hastanın protez dişleri çıkarıp ağzını çalkalaması kafidir.